Zverme riadenie Slovenska činne kompetentným

Autor: René Števánka | 10.9.2018 o 10:02 | (upravené 15.9.2018 o 21:18) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  367x

Aplikácia Algoritmu sociálneho samovýberu na princípe kvalifikácie činom a z nej vyplývajúcej činnej kompetencie ako východisko zo situácie, v ktorej sa nachádza po 25 rokoch samostatnosti bratislavský komunál. A nielen ten.

Robert Puk vo svojom komentári „Prečo nám zaplavuje Bratislavu?“ pomenoval príčiny javu, ktorého dôsledky si v týchto dňoch obyvatelia Bratislavy užívajú plným priehrštím. Vinu za momentálny stav kladie dlhoročnému obsadzovaniu pozícií v Bratislavskom komunále. je to dnes pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami na výsosť aktuálna téma. Aj napriek tomu, že autor podľa mňa pomenoval príčinu veľmi presne, chýba mi v jeho komentári východisko. Ako z tejto situácie von?   

Komunál spravujú formálne kompetentní

Podľa mňa Bratislavský komunál trpí presne tou istou chorobou ako všetky ďalšie komunály na Slovensku. A síce, že správu vecí verejných už 25 rokov odovzdávame a nielen na komunálnej úrovni v slobodných voľbách do rúk formálne kompetentných. Voleným zástupcom ľudu, ktorí nám každé 4-5 rokov niečo sľubujú, kupujú naše hlasy. V slobodných voľbách získavajú v podstate nekontrolovateľný mandát. My, naivní voliči, zbavujeme sa takto vlastnej zodpovednosti za to, ako budeme žiť, za to aké Slovensko zanecháme našim deťom. Spoliehame sa na to, že naše každodenné problémy ako napr. výtlky na našej ceste do práce, zatopené ulice, či ranné zápchy vyriešia tieto sľubotechny, usmievajúce sa na nás s predvolebných letákov, bilboardov, či fejsbúkových stránok.  Žijeme 4 roky v tom, že budú plniť nám pred voľbami dane sľuby. A oni tieto už pomaly 30 rokov nám dané sľuby neplnia. Akurát pred ďalšími voľbami sa nám snažia omrvinkami zaslepiť oči. Vtedy naše cesty zaplnia cestné stroje plátajúce výtlky na cestách, pribúdajú lavičky v parkoch, zámocká dlažba nahrádza zeleň na našich námestiach (dnes sa to nazýva revitalizácia námestí), prípadne sa módne dláždia rozbité, dovtedy pre nikoho z komunálu zaujímavé chodníky. Potom opustia staré štruktúry, preskočia do inej strany, či koalície, aby sa vyzuli zo zodpovednosti za dané sľuby. V rámci nových štruktúr, či ako je to dnes moderné, ako nezávislí kandidáti dávajú sľuby nové, resp., prichádzajú s novými riešeniami, ako vyriešia to, na čom stroskotali ich formálne kompetentní predchodcovia (veľakrát sú to oni samy len v iných stranách). Tak sa napríklad problém dopravy v Bratislave rieši už minimálne 13 rokov. Minimálne tak dlho ako mám tú česť aj ja si jej stav na ceste do a zo zamestnania každodenne užívať. Avšak títo naši volení zástupcovia predsa len nejaké sľuby plnia. Sľuby, resp. záväzky voči svojim sponzorom, oligarchom, vďaka ktorých peniazom sa mohli mediálne prezentovať, predstaviť svoje sľuby nám voličom.

Komu by sme teda mali zveriť spravu vecí verejných, správu peňazí nás daňových poplatníkov, aby sa konečne veci na našom Slovensku začali meniť k lepšiemu? Činne kompetentným. Tým, ktorých kompetencia riadiť spoločnosť, meniť veci v prospech nás všetkých, vyplýva z ich kvalifikácie činom. Ako takých ľudí nájsť a vyberať na pozície riadenia spoločnosti? 

Algoritmus spravodlivého, transparentného výberu

Pre takýto výber existuje exaktný postup. Tento algoritmus bol publikovaný v dennej tlači už v marci 1989 v Nedeľnej Pravde a prakticky odskúšaný v roku 1990. O jeho úspešnej aplikácii bola publikovaná reportáž v Septembri v denníku Smena v článku "Ako sa slušne vysporiadať so starými i novými štruktúrami" (presne to sa dá aplikáciou algoritmu pri verejných konkurzoch dosiahnuť). Išlo o verejný konkurz na pozíciu riaditeľa oblastnej galérie v Nových Zámkoch. Pri tomto spravodlivom konkurze bol aplikovaný "Algoritmus sociálneho samovýberu na princípe kvalifikácie činom a z nej vyplývajúcej činnej kompetencie", ktorého autorom je Juraj Michalek.

 Algoritmus sociálneho samovýberu na princípe kvalifikácie činom a z nej vyplývajúcej činnej kompetencieAlgoritmus sociálneho samovýberu na princípe kvalifikácie činom a z nej vyplývajúcej činnej kompetencie (Juraj Michálek)

V čom spočíva skutočná jedinečnosť konkurzu, na ktorý by bol aplikovaný tento Algoritmus?

Princípy konkurzu  

Jedným zo základných princípov je, že je konkurz verejný. To znamená, že organizátor vystaví na verejne dostupnom mieste všetky kandidatúry. Kandidáti pred verejnosťou so záujmom o konkurz (môžu to byť v tomto prípade policajti) najskôr prezentujú kandidatúru (víziu, program), následne oponujú verejne kandidatúry protikandidátov. Po nich má priestor na grilovanie kandidátov zúčastnená verejnosť a nakoniec aj komisia organizácie, ktorá konkurz vyhlásila. Potom prebieha tajné hlasovanie jednotlivých kandidátov, pričom títo buď nehlasujú alebo hlasujú za najlepšieho kandidáta okrem seba. Takto nastavene hlasovanie navyše preverí morálne kvality jednotlivých kandidátov. Hlasovanie je vážené. Hlas každého kandidáta má takú váhu, koľko hlasov dostal od iných kandidátov. Výsledky hlasovania sa na mieste zverejnia. Pri rovnosti hlasov hlasuje aj zúčastnená verejnosť a nakoniec aj komisia organizácie.

Druhým princípom je, že kandidáti musia byť činne kompetentní. Ich kompetencia vyplýva z kvalifikácie činom. Ide o ľudí s potrebnou praxou a schopnosťami v daných podmienkach ponúknuť pre organizáciu to najlepšie riešenie (výkon). Najlepšieho kandidáta vyberajú spomedzi seba samotní kandidáti.

Tretím princípom je, že takto nastavená spravodlivá, transparentná súťaž nie je vylučovacia. To znamená nejde v nej o sebecké víťazstvo jedného z kandidátov, ale o prospech/ záujem organizácie, spoločnosti, celku.

Štvrtým princípom je fakt, že kontrolu napĺňania kandidatúry víťaza vykonávajú samotní činne kompetentní kandidáti od okamihu nástupu víťaza na pozíciu.

Aplikácia Algoritmu v komunále

Pýtate sa ako môžeme aplikovať tento Algoritmus pri tohtoročných komunálnych voľbách? Ako každé voľby je našim ústavným právom a povinnosťou, ak chceme veci v našom najbližšom okolí ovplyvniť, odovzdať náš voličský hlas nejakému zástupcovi (kandidátovi na primátora, starostu, či poslanca). Ale už v týchto voľbách môžeme túto našu drahocennosť odovzdať tomu správnemu kandidátovi. Ako ho poznáte? Jednoducho. Nič Vám nebude pred voľbami sľubovať. Nebude si Váš hlas svojimi sľubmi kupovať. Nebude sa na Vás usmievať z bilboardov, nebude vylievať kýble špiny z tribúny na protestných zhromaždeniach na súčasných správcov Slovenska, či ponúkať riešenia na všetko na fejsbúkových stránkach. Bude to rovnaký nadšenec pre aplikáciu Algoritmu, ako som ja sám. Ja nie som činne kompetentný vyriešiť problémy obyvateľov mesta, v ktorom žijem. Ale viem, že aplikáciou Algoritmu zabezpečím, aby sa ich riešenie dostalo do rúk všetkým činne kompetentným na všetkých pozíciách v správe mesta, ktorí o to v spravodlivej verejnej súťaži prejavia záujem. Všetkým tým, čo im leží rovnako ako mne na srdci život v našom meste a budú ho chcieť spolu so mnou tvoriť po novom. Dôslednou aplikáciou Algoritmu pri riadení mesta sa zabezpečí, že každé Euro zverené mestu daňovými poplatníkmi, sa využije za účasti verejnosti na tie najlepšie riešenia. Takáto transparentná správa pošle do histórie agendu organizácie Transparency International v každom meste, kde sa Algoritmus aplikuje.

Alebo to môžete byť Vy samy.       

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Smer bude hľadať nového ministra, Imrecze má konkurenta

Súčasného guvernéra NBS má vystriedať Peter Kažimír.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kažimír uteká z politiky, Smeru chýba ďalší minister

Špekuluje sa nad budúcnosťou ministra.


Už ste čítali?